Aktualności

14 nowych kleryków

Zbliża się ku końcowi nabór kandydatów do naszego Seminarium, którzy rozpoczną swoją formację w nowym roku akademickim 2022/23. Na pierwszym roku formacyjnym rozpocznie przygotowanie do kapłaństwa 14 alumnów, a łącznie będzie nas 23. Zapraszamy wszystkich wahających się i rozeznających swoje powołanie – skontaktuj się z Księdzem Rektorem, porozmawiaj, przyjedź, zobacz. ODWAGI, JEZUS CZEKA NA CIEBIE 🙂

Sesja i wakacje :)))

Czerwiec to był dla nas intensywny czas zdawania egzaminów kończących semestr letni roku akademickiego 2021/22. Z Bożą pomocą wyszliśmy z tego zmagania zwycięsko, choć niektórzy z nas będą składali wybrane egzaminy w czasie wakacyjnym. 25 czerwca spotkaliśmy się rano na Eucharystii dziękując Bogu za kolejny rok pracy formacyjnej oraz naukowej. Po wspólnym śniadaniu nadszedł czas na indywidualne rozmowy z Księdzem Rektorem, podczas których podsumowaliśmy ostatnie miesiące. Kilku z nas złożyło prośby o otrzymanie oraz noszenie stroju duchownego, a także dopuszczenie do obrzędu kandydatury. Wszyscy spotkamy się na nowo w gmachu seminarium 20 września; mamy nadzieję, że pojawią się wśród nas nowi alumni.

Konferencja „Między wiarą a rozumem”

5 maja br. w gmachu seminarium odbyła się konferencja naukowa „Między wiarą a rozumem”. Wśród prelegentów byli m.in.: ks. abp Grzegorz Ryś, ks. Andrzej Draguła, Zbigniew Nosowski i Sebastian Duda. Celem konferencji było pokazanie relacji między fides i ratio. Kościół od początku przykładał duże znaczenie do patrzenia na sprawy wiary nie tylko oczami duszy, ale i racjonalnego myślenia. Na przestrzeni dziejów był propagatorem m.in. uniwersytetów czy naukowych odkryć w rozmaitych dziedzinach. Dziś często wybrzmiewa, że osoby wierzące wykluczają rozum i odwrotnie. Chrześcijanie spotykają się z zarzutami, iż Kościół tłamsi naukę i stoi w kontrze do korzystania z dobrodziejstw cywilizacji. Chcieliśmy pokazać, że to całkowicie nieprawdziwy przesąd, oparty na uprzedzeniach i niewiedzy. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj:

https://www.archidiecezja.lodz.pl/aktualnosci/2022/05/konferencja-naukowa-miedzy-wiara-a-rozumem

Zmartwychwstał Pan prawdziwie Alleluja

Trwamy w radości świętowania powstania z martwych naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Rozjechaliśmy się do naszych domów po Mszy św. Krzyżma, którą sprawował w archikatedrze łódzkiej ks. abp. Grzegorz Ryś. W czasie Triduum Sacrum braliśmy udział w celebracjach liturgicznych w parafiach. Najbliższy czas do 2 maja br. jest przeznaczony do własnego zagospodarowania. Część z nas znajduje się na praktykach, poznając posługę na parafii poprzez pomoc w zakrystii, kancelarii, czy uczestnictwo w pracy grup i zespołów. Część aktywnie zajmuje się pracą naukową, pisząc pracę magisterską oraz przygotowując rozmaite prezentacje i referaty. Każdy z nas stara się pogłębić swoją więź z Panem poprzez modlitwę czy lekturę.

Solidarni z Ukrainą

Z ogromnym bólem obserwujemy trwającą wojnę za naszą wschodnią granicą. Każdego dnia modlimy się o opamiętanie dla najeźdźców oraz potrzebne łaski dla umęczonego narodu ukraińskiego. Poza modlitwą nasza wspólnota pomagała aktywnie przygotować łódzkie Centrum Służby Rodzinie na przyjęcie uchodźców. W gmachu seminarium gdzie mieszkamy, została zakwaterowana ponad 20 osobowa grupa głównie młodych ludzi, ale także rodzin, które opuściły strefę wojenną.

Wielki Post

Rozpoczęty obrzędami Środy Popielcowej czas Wielkiego Postu przeżywamy intensywnie. W piątki każdy z kleryków przygotowuje rozważania Drogi Krzyżowej, natomiast w niedzielę idziemy wspólnie do łódzkiej archikatedry by uczestniczyć w Gorzkich Żalach, podczas których kazania pasyjne głosi Ojciec duchowny naszej wspólnoty ks. dr Józef Morawa. Ponadto pielgrzymujemy do kościołów stacyjnych, najczęściej w soboty, by modlić się razem podczas Eucharystii której przewodniczą biskupi łódzcy. Niebawem grupa kleryków poprowadzi rekolekcje dla młodzieży Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II na łódzkim Teofilowie.

Uroczystość Patronalna

22 października 2022 roku po raz drugi przeżyliśmy (póki co – intencjonalnie) uroczystość patronalną ku czci św. Jana Pawła II. Już rok temu ksiądz rektor zwrócił się z prośbą do abp. Grzegorz Rysia, metropolity łódzkiego a zarazem Delegata KEP ds. Seminarium 35+ o wszczęcie stosownych kroków w celu pozyskania patrona dla naszej wspólnoty. Z racji wizyty ad limina łódzkich biskupów, mszę świętą w intencji pozyskania patrona sprawował w dniu 28 listopada br., w Święto Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, dla obu wspólnot (naszej i seminarium diecezjalnego), bp Ireneusz Pękalski.

Otwarcie etapu diecezjalnego XVI Synodu Powszechnego

16 października 2021 roku podczas mszy św. w Bazylice Archikatedralnej w godzinach wieczornych został zainaugurowany przez biskupów łódzkich, w obecności przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich etap diecezjalny XVI Synodu Powszechnego nt. Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja. Po mszy św. ks. prof. dr hab. Jan Słomka wygłosił wykład nt. Synody i synodalność w historii Kościoła. Inauguracja pracy grupy synodalnej Seminarium 35+ miała miejsce 18 października.

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

4 października 2021 roku mszą świętą pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego, sprawowaną w Bazylice Archikatedralnej, a następnie – spotkaniem w auli wielkiej WSD w Łodzi, uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok akademicki. Wykład inauguracyjny nt. Dlaczego powstała diecezja łódzka? wygłosił dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Nowy rok rozpoczęło ostatecznie w naszej wspólnocie czterech z sześciu nowych kandydatów (dwóch poprosiło o prolongatę terminu rozpoczęcia formacji, pozostając nadal na etapie propedeutycznym). Jeden z kandydatów uczestniczył formalnie w immatrykulacji (trzej pozostali są po studiach teologicznych).

Święcenia kapłańskie w Ogólnopolskim Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń

18 września 2021 roku w liturgiczne wspomnienie św. Stanisława Kostki, a uroczystość odpustową Archikatedry Łódzkiej, abp Grzegorz Ryś udzielił sakramentu święceń w stopniu prezbitera czterem diakonom z naszej wspólnoty: dn Szymonowi Brotowi z archidiecezji łódzkiej, dn Romanowi Jagusiowi z diecezji włocławskiej, dn Łukaszowi Kołodziejowi z diecezji świdnickiej, dn Zbigniewowi Kądziołce z diecezji rzeszowskiej.