Z życia wspólnoty Seminarium 35+

Solidarni z Ukrainą

Z ogromnym bólem obserwujemy trwającą wojnę za naszą wschodnią granicą. Każdego dnia modlimy się o opamiętanie dla najeźdźców oraz potrzebne łaski dla umęczonego narodu ukraińskiego. Poza modlitwą nasza wspólnota pomagała aktywnie przygotować łódzkie Centrum Służby Rodzinie na przyjęcie uchodźców. W gmachu seminarium gdzie mieszkamy, została zakwaterowana ponad 20 osobowa grupa głównie młodych ludzi, ale także rodzin, które opuściły strefę wojenną.

Wielki Post

Rozpoczęty obrzędami Środy Popielcowej czas Wielkiego Postu przeżywamy intensywnie. W piątki każdy z kleryków przygotowuje rozważania Drogi Krzyżowej, natomiast w niedzielę idziemy wspólnie do łódzkiej archikatedry by uczestniczyć w Gorzkich Żalach, podczas których kazania pasyjne głosi Ojciec duchowny naszej wspólnoty ks. dr Józef Morawa. Ponadto pielgrzymujemy do kościołów stacyjnych, najczęściej w soboty, by modlić się razem podczas Eucharystii której przewodniczą biskupi łódzcy. Niebawem grupa kleryków poprowadzi rekolekcje dla młodzieży Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II na łódzkim Teofilowie.

Uroczystość Patronalna

22 października 2022 roku po raz drugi przeżyliśmy (póki co – intencjonalnie) uroczystość patronalną ku czci św. Jana Pawła II. Już rok temu ksiądz rektor zwrócił się z prośbą do abp. Grzegorz Rysia, metropolity łódzkiego a zarazem Delegata KEP ds. Seminarium 35+ o wszczęcie stosownych kroków w celu pozyskania patrona dla naszej wspólnoty. Z racji wizyty ad limina łódzkich biskupów, mszę świętą w intencji pozyskania patrona sprawował w dniu 28 listopada br., w Święto Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, dla obu wspólnot (naszej i seminarium diecezjalnego), bp Ireneusz Pękalski.

Otwarcie etapu diecezjalnego XVI Synodu Powszechnego

16 października 2021 roku podczas mszy św. w Bazylice Archikatedralnej w godzinach wieczornych został zainaugurowany przez biskupów łódzkich, w obecności przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich etap diecezjalny XVI Synodu Powszechnego nt. Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja. Po mszy św. ks. prof. dr hab. Jan Słomka wygłosił wykład nt. Synody i synodalność w historii Kościoła. Inauguracja pracy grupy synodalnej Seminarium 35+ miała miejsce 18 października.

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

4 października 2021 roku mszą świętą pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego, sprawowaną w Bazylice Archikatedralnej, a następnie – spotkaniem w auli wielkiej WSD w Łodzi, uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok akademicki. Wykład inauguracyjny nt. Dlaczego powstała diecezja łódzka? wygłosił dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Nowy rok rozpoczęło ostatecznie w naszej wspólnocie czterech z sześciu nowych kandydatów (dwóch poprosiło o prolongatę terminu rozpoczęcia formacji, pozostając nadal na etapie propedeutycznym). Jeden z kandydatów uczestniczył formalnie w immatrykulacji (trzej pozostali są po studiach teologicznych).

Święcenia kapłańskie w Ogólnopolskim Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń

18 września 2021 roku w liturgiczne wspomnienie św. Stanisława Kostki, a uroczystość odpustową Archikatedry Łódzkiej, abp Grzegorz Ryś udzielił sakramentu święceń w stopniu prezbitera czterem diakonom z naszej wspólnoty: dn Szymonowi Brotowi z archidiecezji łódzkiej, dn Romanowi Jagusiowi z diecezji włocławskiej, dn Łukaszowi Kołodziejowi z diecezji świdnickiej, dn Zbigniewowi Kądziołce z diecezji rzeszowskiej.